Skamieniałe łzy

Wystawa prac z bursztynem dziewiętnastu znanych europejskich twórców, której kuratorami są Wim Vandekerckhove, właściciel galerii Villa De Bondt w Gandawie (Belgia), oraz Sławomir Fijałkowski, profesor ASP w Gdańsku. 

 


Tytuł wystawy Skamieniałe łzy - oprócz nawiązania do mitu o Juracie, opłakującej śmierć ukochanego, czy do zamienionych w topole Heliad wypłakujących bursztynowe łzy nad zmarłym bratem Faetonem - ma dla organizatorów wystawy znaczenie szczególne, bowiem związany jest  przede wszystkim z Gdańskiem, z Polską i z typowo polskim materiałem jakim jest bursztyn.

Pomysł wystawy narodził się w maju 2012 r. w Gdańsku podczas spotkania Wima Vandekerckhove – właściciela galerii Villa De Bondt w Gandawie (Belgia) i Sławomira Fijałkowskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych, znanego polskiego projektanta.

 

 

Do udziału wwystawiej zaproszeni zostali znani europejscy twórcy, którzy w znakomitej większości nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z bursztynem. W sumie 20 osób, których zadaniem było spojrzenie możliwie „nieskażonym” okiem na ten kamień i zainspirowanie się nim. Z naszej strony było to oczywiście bardzo ryzykowne posunięcie, ponieważ nie wiedzieliśmy, jaki będzie efekt końcowy. Ale właśnie to było jednocześnie szalenie fascynujące: ta niepewność i oczekiwanie, jak artyści sobie z tym wyzwaniem poradzą. Przyznaję, że odetchnąłem z ulgą dopiero wtedy, kiedy zobaczyłem prace- uważam, że ich znakomita większość jest naprawdę bardzo dobra. Nasze założenie zostało osiągnięte: powstały nowe kreacje, pomysły, ale też do głosu doszła nowa artystyczna wrażliwość.

                                                                                        Wim Vandekerckhove

 

 

Od samego początku idea wystawy odwoływała się do potrzeby artystycznej interpretacji naturalnych cech bałtyckiego bursztynu, ale także do jego bogatej, historycznej symboliki, wyrażonej również w samym tytule wystawy, zaczerpniętym ze starożytnego mitu o Faetonie. Liczyliśmy, że nikt lepiej niż artyści nie ujawni tego, co nie zawsze jest uświadamianym punktem odniesienia dla odpowiedzi na najprostsze, ale i najtrudniejsze pytania: o istotę pojęcia wartości (i to wcale nie w jego ekonomicznym sensie).

Udało się to znakomicie i jako współpomysłodawca przedsięwzięcia mam osobistą satysfakcję, że wystawa mogła stać się pretekstem do odkrycia awangardowej natury „ złota Północy” i przyczynić się do powstania unikatowej kolekcji obiektów współczesnej sztuki bursztynniczej. Do powodzenia całego przedsięwzięcia przyczyniło się wiele osób związanych z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników, stawiających sobie za cel promocję naukowych oraz artystycznych aktywności, których celem jest pogłębianie wiedzy o bursztynie.

                                                                                            Sławomir Fijałkowski

 

 

 

Akademia Rycerska, LCK ul. Chojnowska 2

Ekspozycja: 30.04. – 30.06., wt. – pt., godz. 10.00-18.00; sob. 11.00-14.00

Uczestnicy wystawy: 

       Sławomir Fijałkowski

       Christiane Förster

       Karl Fritsch

       Sophie Hanagarth

       Herman Hermsen

       Daniel Kruger

       Stefano Marchettti

       Wilhelm Tasso Mattar

       Pavel Opočenský

       Annelies Planteijdt

       Ramon Puig Cuyàs

       Wolfgang Rahs

       Ulrich Reithofer

       Philip Sajet

       Adolfas Šaulys

       Gisbert Stach

       Manuel Vilhena

       Arek Wolski

       Petra Zimmermann

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy