Tożsamość

 

26. MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ „TOŻSAMOŚĆ”

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wystawa czynna do: 11 czerwca 2017 r.

 

 

O KONKURSIE:

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tegoroczny temat konkursu to: TOŻSAMOŚĆ. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IDEA:

Niezmienną tradycją Legnickiego Festiwalu Srebro zawsze były odniesienia do ważnych zjawisk kształtujących współczesność. Proponując tematy kolejnych konkursów staraliśmy się podążać za aktualnymi zmianami cywilizacyjnymi, inspirując artystów-złotników, designerów, twórców unikatowej biżuterii do przekraczania schematów i poszukiwania autorskich interpretacji.

 

Tak się składa, że w ostatnim czasie nie ma chyba zagadnienia, które nie byłoby nacechowane politycznie – najczęściej w negatywnym kontekście. Procesy społeczne i ich gwałtowne przewartościowania, których jesteśmy właśnie świadkami, opisywane bywają językiem skrajnych emocji, a nie faktów, a słowem roku okazuje się „postprawda”. Wszystko to powoduje, że dotychczasowe kryteria porządkujące relacje jednostka / zbiorowość coraz częściej wymuszają na nas światopoglądowe deklaracje. Równolegle sama tożsamość jednostki zaczyna nabierać prawie wyłącznie wirtualnego charakteru, stając się przedmiotem autokreacji, manipulacji, a nawet kradzieży tożsamości.

 

Biżuteria autorska, od zawsze traktowana jako osobisty amulet, symbol, sygnifikant indywidualnej tożsamości, podlega dzisiaj tym samym mechanizmom bezwzględnego marketingu, co każdy produkt, usługa, emocje i doświadczenia. W związku z tym pojawiają się również nowe pytania, dotyczące relacji przedmiot / użytkownik w realnym i wirtualnym otoczeniu, tak bezwzględnie kształtowanym przez ekonomię zysku.

 

Czy do zamanifestowania własnej tożsamości wciąż potrzebujemy materialnych atrybutów?

Czy dawne funkcje biżuterii nieodwracalnie przejęły elektroniczne akcesoria?

Czy osobisty przedmiot, wykonany ze szlachetnych materiałów zostanie nieodwracalnie

zastąpiony przez algorytm Big Data, który jest w stanie sprofilować naszą osobowość już po 50

śladach jakie nieświadomie zostawiamy w Internecie?

Sławomir Fijałkowski

 

 

JURY KONKURSU:

Doris Maninger – austriacka artystka-złotniczka obecnie mieszkająca we Florencji, Włochy. Założycielka i dyrektorka Alchimii Szkoły Biżuterii Współczesnej we Florencji.

Kim Buck – duński artysta-złotnik, absolwent Duńskiej Wyższej Szkoły Biżuterii, 1983-85. Wykładowca wizytujący, ostatnio: Högskolan för Design och Konsthantverk, Göteborgs Universitet, 1999-2001, Konstfack Stockholm, 2004.

Sławomir Fijałkowski - Profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, prowadzi

Pracownię Designu Eksperymentalnego, uczestnik kilkudziesięciu wystaw biżuterii oraz wzornictwa w Polsce i za granicą;

Sophie Hanagarth – artystka-złotniczka, wykładowczyni w Wyższej Szkole Sztuki nad Renem w Strasbourgu (Francja);

Arek Wolski - polski designer, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, członek „Grupy Sześć”. Uczestnik wielu wystaw na całym świecie oraz autor indywidualnych w Polsce i zagranicą, laureat prestiżowych nagród.

Spośród 603 prac nadesłanych przez 307 artystów z 41 krajów, do wystawy zakwalifikowano prace 47 artystów, głównie z Europy, ale także z Chin, Iranu, Izraela, Turcji, Korei Południowej, Rosji.

 

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy